Prečo je cena bitcoinu taká nestála?

Pozrieme sa na faktory, ktoré spôsobujú rast a pokles ceny bitcoinu. Cena bitcoinu sa zvyšuje . Z 1 000 dolárov v roku 2013, na 200 dolárov v roku 2015, na takmer 20 000 dolárov v roku 2017 a späť pod 4 000 dolárov v roku 2018.

V tomto článku sa pozrieme na hlavné faktory, ktoré spôsobujú, že cena bitcoinu sa tak dramaticky často mení.

Čo je to volatilita?

Volatilita v zásade znamená, ako veľmi sa hodnota majetku v priebehu času mení. Vysoko volatilné aktívum, ako je bitcoin, môže vidieť svoju cenu dramaticky sa pohybovať už v priebehu pár hodín. Opakom volatility je stabilita.

Stablecoiny ako Tether a USDC sú naviazané na americký dolár, takže majú veľmi nízku volatilitu a hodnota stablecoinu sa časom mení len veľmi málo.

Volatilitu je možné merať pomocou indexu volatility. Bitcoin má momentálne volatilitu okolo 5%. To je veľmi veľa v porovnaní so zlatom, ktoré sa pohybuje okolo 1,2%, a nekrytými menami v priemere medzi 0,5% a 1%.

Bitcoin sa postupom času stáva všeobecne menej volatilným, pretože sa zvyšuje jeho cena a celkový trhový strop.

Prchavosť nemusí byť nevyhnutne zlá vec. Viac ako čokoľvek iné je volatilita znakom rizika, ktoré môže byť pre niekoho lákavé, pre iného alarmujúce. Ak držíš bitcoin dlho, môže byť jazda na ceste nahor euforická a na ceste dole desivá.

Čo robí bitcoiny tak volatilnými

Malá veľkosť trhu

Bitcoin je len malý čln vo veľkom oceáne aktív. V poslednej dobe bol celkový trhový strop bitcoinov pod 350 miliárd dolárov a trhový strop celkového kryptotrhu bol pod 850 miliárd dolárov. Pre porovnanie, Apple, dosiahla pri svojej poslednej hodnote celkový trhový strop nad 1 bilión dolárov a celý trh so zlatom má hodnotu cez 7 biliónov dolárov. Pokiaľ ide o zvyšok sveta aktív, bitcoin je stále malý. Táto malá veľkosť trhu zväčšuje účinok všetkých ostatných faktorov, ktoré ovplyvňujú volatilitu.

Veľryby

Veľryby sú vlastníkmi veľkých bitcoinových spoločností a keď budú so svojimi bitcoinmi hýbať, môžu ľahko zakymácať s touto malou bitcoinovou loďou. Keď veľryba obchoduje so značným množstvom bitcoinu, má to vplyv na celý trh. To sa na väčších trhoch, ako je zlato alebo akcie, nestáva tak ľahko.

Likvidita

Likvidita je to, ako ľahko je možné vymeniť alebo obchodovať s majetkom. Ak chcete mať veľkú likviditu, na trhu musí byť veľa ochotných kupujúcich a predávajúcich.

Malé množstvo kupujúcich a predávajúcich spôsobí, že keď na tomto oceáne s veľkým množstvom bitcoinu, nebude dostatok ľudí, aby tento obchod využili, cena sa z tohoto dôsledku výrazne zmení.

Novinky

Pretože bitcoin je technológia, ktorá sa rozvíja sa nikdy predtým poriadne nestretla, novinky a fámy môžu mať veľký vplyv na cenu. Obchodníci sa neustále snažia predvídať, ako bude na trhoch určitá novinka reagovať, ako napríklad hacknutie veľkej burzy alebo fámy o zákaze bitcoinu v určitej krajine.

Budúcnosť bitcoinu

Celkový trh s bitcoinmi a kryptoaktívami bude časom narastať. S rastom inštitucionálnych investícií sa budú zvyšovať aj investície do technológií a podnikov podporujúcich bitcoiny, čo ďalej zvýši ich prijatie. Aj keď takmer určite bude existovať extrémna volatilita po mnoho rokov a možno aj desaťročí, volatilita sa bude časom znižovať, pretože naša malá bitcoinová loď bude čoraz väčšia a lepšie odolá vlnám trhu.

 

Latest articles

Related articles