Nie je potrebné podliehať panike. Mutácie sa vyskytujú neustále. Je to normálna súčasť evolúcie
Nový kmeň koronavírusu môže byť zodpovedný za rýchlejšie šírenie vírusu v Londýne a juhovýchodnom Anglicku. Frekvencia tohto konkrétneho kmeňa sa zvyšuje od augusta.
Predstava mutačného vírusu, ktorý prerazí na nové kmene, stačí na to, aby vystrašila väčšinu ľudí.
Sú však tieto obavy oprávnené a odkiaľ pochádzajú?
Hollywood musí určite niesť určitú zodpovednosť za naše mylné predstavy o mutácii. Koniec koncov, tento koncept inšpiroval filmových tvorcov už celé desaťročia.
Tvorcovia filmových špeciálnych efektov radi ukazujú tieto zmeny DNA tým najdramatickejším možným spôsobom – často ich sprevádzajú žiarivé farby a výbuchy – ale genetické mutácie v reálnom živote sú oveľa pokojnejšou záležitosťou. Nemali by ste sa preto príliš znepokojovať, keď počujete, že koronavírus mutuje. Je to normálna súčasť evolúcie.
Asi pätinu vášho tela tvoria bielkoviny. Proteíny sú molekuly vo vašom tele (alebo obede), ktoré sú vyrobené z reťazcov aminokyselín. Proteín je zastrešujúci pojem, ktorý zachytáva všetko od bielkovinových molekúl, ktoré pôsobia ako enzýmy vo vašom žalúdku, až po štrukturálne bielkoviny, ktoré tvoria vašu pokožku a vlasy.
Existuje iba 20 druhov aminokyselín, pomocou ktorých sa dajú vybudovať všetky bielkoviny na Zemi. V rámci týchto 20 je si veľa veľmi podobných a dajú sa zoskupiť do rodín na základe svojich vlastností. Existujú kladne nabité, záporne nabité, veľké, malé a niektoré s jemnejšími rozdielmi.
Kombináciou týchto 20 aminokyselín v rôznych radoch a rôznych množstvách vytvára príroda oslnivú škálu veľmi odlišných proteínov so špecifickými úlohami v organizme. Rovnako ako 20 druhov kociek Lego možno použiť na vytvorenie obrovského množstva rôznych modelov, z 20 druhov aminokyselín sa dá vyrobiť odhadovaných šesť miliónov rôznych druhov bielkovín.
DNA, alebo v prípade koronavírusu, RNA, je súbor genetických pokynov, ktoré organizmu hovoria, ktoré tehly sú potrebné a v akom poradí, aby vytvoril proteíny, ktoré potrebuje na prežitie.
Tieto pokyny ovplyvňujú mutácie, čo znamená, že sa zmení počet alebo typ aminokyselín, ktoré tvoria konkrétny proteín. To má zase potenciál zmeniť vlastnosti proteínu. Toto je však hollywoodsky spojler: väčšina mutácií nevedie k žiadnej prospešnej zmene vlastností bielkovín. V skutočnosti je pravdepodobnejšie, že mutácie, ktoré menia vlastnosti proteínu, vírus skôr oslabia, ako posilnia.
Bielkoviny sa skladajú do mimoriadne zložitých 3D tvarov v závislosti od interakcií medzi aminokyselinami v rovnakom reťazci. Zmena aminokyseliny, ktorá je kľúčom k udržaniu tvaru pohromade, napríklad zámena kladne nabitej za záporne nabitú, zmení tento tvar.
Tie miliardy rokov molekulárneho formovania, ktoré umožňujú spolupráci proteínov, nie sú kompatibilné s náhlymi mutáciami a radikálne odlišnými tvarmi. Žiadne ďalšie schopnosti, žiadne superveľmoci – typicky bielkoviny už jednoducho nesedia tak, ako by mali. A ak je tento proteín kľúčom k vírusu, ktorý vás infikuje? Dobré správy! Táto konkrétna vírusová častica vám nemôže ublížiť a mutovaná verzia vírusu vymrie.
Vírusy pracujú po generácie oveľa rýchlejšie ako veľké organizmy, ako sme my, a skupiny malých zmien sa môžu rýchlejšie zhlukovať do významných rozdielov. Avšak v prípade novo identifikovaného variantu na juhovýchode Anglicka zatiaľ nemáme dôkazy o tom, že by táto mutácia spôsobila, že vírus bude škodlivejší alebo prenosnejší.
Zdroj: Matt Webster, Tento článok sa objavil aj na independent.co.uk
You might also like
More from Technológie
Coinbase, Square Rally proti navrhovaným pravidlám spoločnosti FinCEN
Niektoré z najväčších krypto spoločností na svete sa postavili proti návrhom spoločnosti FinCEN na reguláciu kryptomien. FinCEN sa snaží nastaviť pravidlá V …
Ako ovplyvňuje jedlo tvoj spánok
Ako povedal Ebenezer Scrooge duchovi Jacoba Marleyho, „vo vás je viac než gravitácia“. Výskum naznačuje, že je na tom niečo …
Svet vo vlaku Ľadová archa
Netflix uvádza film Snowpiercer (Ľadová archa) Vplyv ľudských činností vedie k drastickým zmenám klímy. S cieľom regulovať stúpajúcu teplotu planéty …