13 potenciálnych príznakov rakoviny, o ktorých by ste mali vedieť.

Publikované:

Všetci vieme, že čím skôr sa rakovina odhalí, tým väčšia je šanca na prežitie. Polovica dospelých s možným príznakom rakoviny nekontaktuje svojho praktického lekára do šiestich mesiacov.

Príznaky ako je vykašliavanie krvi alebo nevysvetliteľné krvácanie, je predsa ťažké ignorovať.

Iba 48 percent tých, ktorí zažili príznaky, ako je náhla strata hmotnosti a nová alebo nezvyčajná hrčka, kontaktovalo svojho praktického lekára do pol roka.

Ak nepoviete lekárovi o vaších nezvyčajných zdravotných zmenách, môže to znížiť šance na včasnú diagnostiku rakoviny.

Príznaky rakoviny

Každý, kto má niektorý z nasledujúcich príznakov, by ich mal okamžite skontrolovať lekárom. Vo väčšine prípadov nepôjde o rakovinu, ale ak áno, včasné zistenie môže znamenať skutočný rozdiel a možno vám aj zachrániť život.

1. Nezvyčajné hrčky alebo opuchy

Hrčky sú jedným z najznámejších symptómov rakoviny, a hoci ich môže spôsobiť mnoho menej závažných problémov, ako je zranenie,. Pretrvávajúce hrčky alebo opuchy v akejkoľvek časti tela vrátane krku, podpazušia, žalúdka, slabín. , hrudník, prsia alebo semenníky, treba brať vážne.

2. Silné nočné potenie

Existuje veľa dôvodov, prečo sa môžete v noci potiť, vrátane infekcií, niektorých liekov alebo prechodu cez menopauzu. Veľmi silné, zmáčavé nočné potenie však môže byť aj príznakom niekoľkých druhov rakoviny, vrátane leukémie a lymfómu.

3. Nevysvetliteľná strata hmotnosti

Samozrejme, existuje veľa iných dôvodov na nevysvetliteľnú stratu hmotnosti ako rakovina, vrátane problémov s črevami a štítnou žľazou. Hoci malé zmeny hmotnosti v priebehu času sú normálne, ak schudnete znateľné množstvo hmotnosti bez toho, aby ste sa o to pokúsili, mali by ste to povedať svojmu lekárovi.

4. Nevysvetliteľná bolesť

Bolesť je znakom toho, že niečo nie je v poriadku a hoci je ľahké len dúfať, že to zmizne. ak pretrváva, je dôležité dať si to skontrolovať. S pribúdajúcim vekom máme častejšie bolesti a bolesti,“. „Ale nevysvetliteľná bolesť môže byť znakom niečoho vážnejšieho.“

5. Únava

Únava môže byť, samozrejme, spôsobená mnohými vecami, vrátane stresu, autoimunitných problémov alebo jednoducho problémov so spánkom. „Ak sa však bez jasného dôvodu cítite unavení, môže to byť znakom toho, že niečo nie je v poriadku,“.

6. Nevysvetliteľné krvácanie

Nevysvetliteľné krvácanie pri výkaloch, vracaní, vykašliavaní krvi alebo akékoľvek nevysvetliteľné krvácanie z pošvy medzi menštruáciami, po sexe alebo po menopauze, by mal skontrolovať lekár. Krv môže vyzerať červená, hnedá alebo čierna. Takéto krvácanie môže byť často spôsobené niečím oveľa menej závažným ako rakovina, ale vždy by ste to mali povedať svojmu lekárovi.

7. Kožné zmeny

Môžu zahŕňať ranu, ktorá sa nehojí, novú materskú znamienku alebo zmeny veľkosti, tvaru alebo farby materského znamienka, plus chrasty, svrbenie alebo krvácanie. Pozrite sa, čo lekári nazývajú kontrolný zoznam ABCDE, ktorý vám pomôže odhaliť kľúčové zmeny. Okrem toho že každú nezvyčajnú zmenu na kúsku kože alebo nechtu by mal skontrolovať lekár.

8. Tráviace a stravovacie problémy

Problémy vrátane ťažkostí s prehĺtaním, nezvyčajné pálenie záhy alebo poruchy trávenia alebo strata chuti do jedla môžu byť príznakmi rakoviny. Hoci môžu byť spôsobené aj mnohými inými vecami, vrátane gastroezofageálneho refluxu (GORD), žalúdočných vredov alebo jednoducho konzumáciou pikantného jedla. Ale problémy s prehĺtaním, ktoré nezmiznú, môžu byť príznakom rakoviny hlavy a krku a pretrvávajúce tráviace ťažkosti, ktoré nemožno vysvetliť, môžu byť príznakom mnohých druhov rakoviny vrátane rakoviny pankreasu, žalúdka a pažeráka.

Strata chuti do jedla je tiež znakom mnohých rôznych druhov rakoviny: „Strata chuti do jedla môže nastať z mnohých rôznych dôvodov – porozprávajte sa so svojím lekárom, ak ste si všimli, že nie ste taký hladný ako zvyčajne a nezlepšuje sa to.“

9. Zachrípnutý hlas, kašeľ alebo dýchavičnosť

Je naozaj bežné, že máte zachrípnutý hlas, ak ste prechladli, ale ak ste zachrípnutý dlhšie ako tri týždne, mali by ste navštíviť lekára, pretože je to možný príznak rakoviny hrdla. Podobne ak máte nevysvetliteľný kašeľ, ktorý nezmizne do niekoľkých týždňov alebo sa zhorší, môže to byť príznak rakoviny pľúc, a ak sa zadýchate viac ako zvyčajne, povedzte to svojmu lekárovi. môže súvisieť len s infekciou alebo inými problémami so srdcom alebo pľúcami, môže to byť príznak rakoviny.

10. Zmeny v toalete

Ak zaznamenáte zmenu vo vyprázdňovaní vrátane zápchy, uvoľnenejšieho kakania alebo častejšieho kakania, máte problémy s močením, ako napríklad potrebu ísť častejšie alebo urgentne, pociťujete bolesť pri močení alebo nemôžete ísť, keď to potrebujete, alebo ak máte tam máte krv, mali by ste navštíviť lekára. Zatiaľ čo takéto príznaky môžu byť znakom rakoviny čreva alebo močového mechúra, ľahko môžu byť niečím oveľa menej závažným. Všetky tieto príznaky môžu byť spôsobené inými stavmi ako rakovina, ale najlepšie je nechať skontrolovať lekárom.

11. Pretrvávajúci vred v ústach

Hoci vredy v ústach sú bežné, najmä keď ste vyčerpaní, zvyčajne sa zlepšia do dvoch týždňov. Kěd sa vred alebo červený alebo biely vred, ktorý sa po troch týždňoch nezahojí, by mal byť nahlásená svojmu lekárovi alebo zubárovi.

12. Nezvyčajné zmeny prsníkov

Nie je to len hrčka, ktorá môže byť príznakom rakoviny prsníka – dávajte si pozor na akúkoľvek zmenu veľkosti, tvaru alebo pocitu na prsníku, alebo akékoľvek kožné zmeny, začervenanie alebo bolesť v prsníku. Tekutina, ktorá môže byť zafarbená krvou – vytekajúca z bradavky môže byť tiež znakom rakoviny.

13. Pretrvávajúce nadúvanie

Nadúvanie je ďalším príznakom, ktorý je veľmi častý a zvyčajne nie je vážny. Je bežné zažiť nafúknuté alebo opuchnuté brucho, ktoré prichádza a odchádza, ak sa väčšinu dní cítite nafúknuté, aj keď je to prerušované, porozprávajte sa so svojím lekárom. Nadúvanie môže byť príznakom niekoľkých druhov rakoviny, najmä však vaječníkov.

Ako vzniká rakovina?

Začína to zrodom rakovinovej bunky. Ľudské telo sa skladá zo stoviek biliónov buniek. Väčšina týchto buniek sa neustále delí a replikuje, čo je proces, ktorý udržiava funkciu orgánov deň čo deň, počas celého života.

Pri každom delení bunka vytvorí kópiu svojich chromozómov – zväzkov pevne stlačenej DNA – do novej bunky. Ale tento proces sa niekedy pokazí a DNA sa môže zlomiť. Vo väčšine prípadov sú tieto zlomy DNA rýchlo opravené molekulárnym mechanizmom, ktorý chráni integritu genómu. Z času na čas sa však oprava poškodenej DNA pokazí, čo spôsobí, že chromozómy sa nesprávne umiestnia alebo sa pomiešajú vo vnútri bunky.

Mnoho ľudských rakovín vzniká týmto spôsobom počas delenia buniek, keď sa chromozómy preskupujú a prebúdzajú spiace rakovinové gény, ktoré môžu spustiť rast nádoru.

K jednému takému chromozomálnemu zmätku môže dôjsť, keď sa chromozóm zlomí a vytvorí sa druhá kópia poškodeného chromozómu predtým, ako sa zlom opraví.

Potom, čo skončí ako neúspešný pokus o opravu, sa zlomený koniec jedného chromozómu spojí so zlomeným koncom jeho sesterskej kópie, a nie s pôvodným partnerom. Výsledná nová štruktúra je zdeformovaný a nesprávne fungujúci chromozóm.

Zdroj: Prieskum YouGov.

Odporúčané

Najnovšie